Menu:

Odrušování LTE signálu

Od rocu 2014 zahájili mobilní operátoři v České republice (Telefónica O2, Vodafone, T-mobile) rozsáhlou výstavbu LTE internetu. Tato moderní technologie LTE může mít negativní vliv na příjem Vašeho televizního signálu.

Co vlastně je LTE?

Samotná zkratka LTE pochází z anglického výrazu „Long Term Evolutition“. Technologie samotná slouží pro přenos vysokorychlostního internetu v mobilních zařízeních. První zařízení pro LTE byly spuštěny ve Švédsku a Norsku již v roce 2009. V ČR byly spuštěny první zařízení v roce 2012.

LTE pásmo navazuje na předešlé technologie 2G (GSM) a 3G (UMTS) a je řazena mezi mobilní síť další generace „Next Generation Mobile Networks“.

Přednostmi pásma LTE jsou rychlé stahování a odesílání dat, rychlá odezva a pokrytí signálem i v lokalitách, kde jiný internet není dostupný.

Proč LTE může rušit pozemní digitální vysílání DVB-T?

Na počátku byla Českým Telekomunikačním úřadem (ČTÚ) přidělena mobilním operátorům kmitočtová pásma 1800MHz a 900 MHz (GSM). Pásmo 900 MHz však původně sloužilo pro pásmo GSM, vzhledem k omezením a přetrvávajícím problémům je možné toto pásmo použít pouze v omezeném rozsahu pro pásmo LTE.

K dalšímu uvolnění pásma došlo v momentě přechodu z analogového pozemního vysílání na digitální pozemní vysílání DVB-T. ČTÚ uvolnilo operátorům část televizního pásma 800MHz. Mohlo by se zdát, že širší pásmo je pro šíření LTE a mobilní operátory výhodou, což beze sporu je. Avšak uživatelům digitálního pozemního vysílání přidalo na starostech, jelikož právě toto pásmo sousedí v těsné blízkosti pásma pro pozemní vysílání.

Pomůžeme Vám vyřešit problémy s způsobené LTE singálem

Pomůžeme Vám vyřešit problémy s příjmem televizního signálu. Kontaktujte nás.

Montáž satelitní a anténní techniky

skylink.png

 

Kontaktujte nás

formular-elektronika-tisnov.PNG